INFORMACJA O PRZEDŁUŻENIU WAŻNOŚCI ORZECZEŃ

INFORMACJA O PRZEDŁUŻENIU WAŻNOŚCI ORZECZEŃ

Orzeczenia o niepełnosprawności lub stopniu niepełnosprawności, których ważność upływała w terminie do 90 dni przed dniem wejścia w życie cytowanej poniżej ustawy, pod warunkiem złożenia w tym terminie (09.12.2019r. – 7.03.2020r.) ponownego wniosku o wydanie orzeczenia, zachowuje ważność do upływu 60 dnia od dnia odwołania stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii, jednak nie dłużej niż do dnia wydania nowego orzeczenia.

Orzeczenia o niepełnosprawności lub stopniu niepełnosprawności, których ważność upływa od 8 marca 2020r. zachowują ważność do upływu 60 dnia od dnia odwołania stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii, jednak nie dłużej niż do dnia wydania nowego orzeczenia o niepełnosprawności lub stopniu niepełnosprawności.

W przypadku złożenia kolejnego wniosku o wydanie orzeczenia o niepełnosprawności lub stopniu niepełnosprawności zespół orzekający może rozpatrzyć wniosek bez udziału osoby zainteresowanej lub dziecka wówczas, gdy lekarz – przewodniczący składu orzekającego uzna dołączoną do wniosku dokumentację medyczną za wystarczającą do wydania oceny bez konieczności przeprowadzenia badania.

Karty parkingowe dla osób niepełnosprawnych i placówek również zachowują ważność do 60 dnia od dnia odwołania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii.

 

WAŻNE:przedłużenie ważności orzeczeń następuje z mocy samego prawa, na  podstawie ustawy i nie wymaga potwierdzenia tego faktu przez zespół
orzekający o niepełnosprawności.

Podstawa prawna:

Art.  15h ust 1,  2 oraz 3 ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych   (Dz. U. z 2020 r., poz. 1842 tj. z późn. zm.).

§2 ust. 1 i 2 rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 26 marca 2020 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie orzekania o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności (Dz. U. z 2020 r., poz. 534).

Dodaj komentarz