Apel Policji do mieszkańców

APEL

SZANOWNI MIESZKAŃCY WOJEWÓDZTWA ŚWIĘTOKRZYSKIEGO!

Od dłuższego czasu Policja Świętokrzyska z niepokojem obserwuje wzrost liczby przestępstw, których ofiarami padają ludzie starsi, samotnie mieszkający i często nazbyt ufne. Najczęściej są to oszustwa, wymuszenia oraz kradzieże. Oszuści podszywają się pod krewnych lub znajomych, pracowników socjalnych, przedstawicieli ZUS-u, zakładu energetycznego, osoby zajmujące się tzw. handlem domowym, a ostatnio nawet policjantów. Często osoby starsze za swoją ufność i szczere intencje płacą utratą dorobku całego życia!

Dlatego tak ważne jest, aby pamiętać o kilku podstawowych zasadach:

  1. Nie każdy, kto dzwoni lub puka do drzwi, ma uczciwe zamiary.
  2. Nigdy nie przekazujcie żadnych pieniędzy osobom obcym, którzy podają się przez telefon za członków rodziny, takie informacje należy dokładnie sprawdzić.
  3. Nie udzielajcie przez telefon żadnych informacji dotyczących danych osobowych, numerów kont bankowych oraz haseł do nich.
  4. Nie odpowiadajcie na nieznane telefony i SMS-y informujące o rzekomych wygranych. Nie wierzcie Państwo w żadne fantastyczne okazje! Nie ma takich!
  5. Uważajcie na oszustów nakłaniających do otwierania nowych kont bankowych pod pretekstem pomocy policjantom. Policja nigdy nie naraża obywateli na utratę mienia i nie wykorzystuje pieniędzy osób prywatnych do swoich działań.
  6. Funkcjonariusze Policji nigdy przez telefon nie proszą o przekazanie pieniędzy lub przesłanie ich na jakiekolwiek konto w ramach pomocy w działaniach policyjnych.

W razie jakichkolwiek podejrzeń lub wątpliwości powiadomcie Policję dzwoniąc na nr 112.

Apelujemy również do osób młodych – informujcie Waszych rodziców i dziadków o tym, że są osoby, które mogą wykorzystać ich ufność i życzliwość. Powiedzcie im jak zachować się w sytuacji, kiedy ktoś dzwoni do nich z prośbą o pożyczenie dużej ilości pieniędzy. Zwróćcie uwagę na zagrożenie osobom starszym, o których wiemy, że mieszkają samotnie.

W trosce o bezpieczeństwo Wasze i Waszych bliskich prosimy o ostrożność i rozwagę.

 

 

Dodaj komentarz